Latest Updates

Governor News November 2013

Here is the next edition of our Governor newsletter. Please click on the link below. GNIssue 3nov13
Posted On 21 Nov 2013

Governor News March 2013

Here is the next edition of our Governor newsletter. Please click on the link below. Issue 2 mar13
Posted On 21 Nov 2013

Governor News October 2012

Welcome to the first edition of the Governor newsletter. We hope you find this information useful. Please click on the link below. Issue 1 oct12  
Posted On 21 Nov 2013

The National Governors Association

The National Governors’ Association is the representative body for state-funded school governors in England. Link: http://www.nga.org.uk/
Posted On 22 Oct 2013
, By

Meet the Governors

Catherine Butt

Parent Governor

Term of office started: December 2015

Term of office ends: December 2019

Member of Curriculum Committee

Declaration of interests: None

Helen Hendry

Community Governor

Term of office started: January 2016

Term of office ends: January 2020

Member of Health and Safety Committee

Declaration of interests: None

Pat Southgate

Local Authority Governor

Term of office started: November 2015

Term of office ends: November 2019

Member of Curriculum and Health and Safety Committee

Declaration of interests: None

Angela Instone

Clerk to the Governing Body

Contact: Angela.Instone@

northyorks.gov.uk

Alan Glover

Chair of Governors

Elected every 3 years.

Community Governor

Term of office started: 5th February 2015

Term of office ends: 30th September 2016

Chair of Finance Committee

Maths link Governor

Declaration of interests: None

Margaret Fisher

Vice Chair of Governors (Elected every 2 years)

Community Governor

Term of office started: 5th February 2015

Term of office ends: 30th September 2016

Chair of the Personnel Committee

Inclusion Governor

Declaration of interests: None

Jon Fewlass

Staff Governor

Term of office started: 1st September 2014

Term of office ends: 31st August 2018

Member of Curriculum committee

Crispin Thorn

Parent Governor

Term of office started: 1st December 2012

Term of office ends: 30th November 2016

Member of Finance and Premises Committee

Declaration of interests: None

Julie Brownbridge

Parent Governor

Term of office started: 1st December 2015

Term of office ends: 30th November 2019

Member of Curriculum Committee

Declaration of interests: None

Andrea Pitman

Parent Governor

Term of office started: 1st December 2012

Term of office ends: 31st October 2016

Safeguarding Governor

Member of Personnel Committee

Declaration of interests: None

Duncan Noble

Parent Governor

Term of office started: 1st December 2015

Term of office ends: 30th November 2019

Clerk to Finance Committee

Declaration of interests: None

Terry Fisher

Community Governor

Term of office started: 5th February 2015

Term of office ends: 31st December 2015

Clerk to Curriculum Committee

Declaration of interests: None

This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.